Ana içeriğe atla

Django Web Frameworku Nedir?


Herkese Merhaba, bugünden itibaren yazabildiğim kadar detaylı bir şekilde Django Web Frameworkünü anlatmaya çalışacağım. Umarım yazı serisini beğenirsiniz, beğendiğinizi belirtmek isterseniz en altta tepki vermeyi unutmayın :)  Hadi başlayalım. 

Ben yazı yazarken içerik tablosu çıkarmayı severim sizde bu şekilde direk hızlıca arama yaparak o kısımları okuyup gerekli bilgiyi daha hızlı almış olacağınıza inanıyorum.

- Django Nedir ?

- Django Nerelerde Kullanılır ? 

- Django Avantajları ?

--------------------------------------------

✅Django Nedir ?

Django farklı alanda uzman yazılımcılar tarafından geliştirilmiş, yüksek seviyeli pythonla kodlanmış bir web framewörküdür(çerçeve olarak çevriliyor ama yazının devamında framework olarak kullanacağım), peki bu ne demek bunu bir örnek vererek açıklamaya çalışayım. 

Siz ve arkadaşınız bir web projesi geliştiriyorsunuz ve bu projede backend, frontend , servisler gibi kısımlar var şimdi bunların hepsini bir kişiden beklemek o kişinin hem bu işi yapma süresini uzatacak hem  de gereğinden fazla farklı alanlarda çalışmaya başlayacaktı. Bu yüzden yazılım projelerinin farklı kısımlarını farklı yazılım ekipleri alırki hem iş hafiflesin, herkes kendi işini yapsın hem de kaliteli bir iş ortaya konsun, gelelim bunun bizim frameworkümüzle alakasına, verdiğim örnekteki gibi bir web projesi geliştirmek istiyoruz ve bize farklı alanlarda çok fazla içerik lazım örnek veriyorum birisi veritabanı bağlantılarını hallederken birisi HTTP isteklerini kontrol eden kısımları yazıyor gibi. Django projesinde ise Contributers(Katkıda bulunan insanlar) kendi alanlarındaki kısımları iyi bir şekilde testlerinide uygulayarak bir web çerçevesi geliştirelim diyorlar ve ortaya bizim bu güzel mi güzel şeker mi şeker frameworkümüz çıkıyor. 

Django isminin nereden geldiğini merak edenler için bkz : Django İsmi Nereden Geliyor ?

✅Django Nerelerde Kullanıılır ?

Django ülkemizde çok fazla ilgi görmüyor fakat yurt dışında pekçok startup hızlı geliştirme ortamı oluşturup, gereksiz bazı işlemleri atlayıp önemli kısımları son kullanıcı ile buluşturmak için bu frameworku kullanıyor diyebiliriz. Sadece startuplar degil bazı büyük firmalarda Django'yu aktif bir şekilde kullanıyor örneğin Disqus, Instagram, Spotify, YouTube,Mozilla.

✅Django Avantajları ?

Django avantajları saymakla bitmez ama benim en sevdiğim özelliği projeyi başlatır başlatmaz bize bir admin paneli karşılıyor. Bu paneli istersek özelleştirebiliyoruz ama bu konuda Django gerçekten güzel bir iş çıkarmış. Söylemeden geçemeyeceğim bir diğer en sevdiğim özelliği de veri güvenliğine önem veren bir framework olması ve bizim için bazı önemli sızıntıları kendisi kapatmış örneğin SQL Injection, XSS(Cross site scripting) ve CSRF(Cross site request forgery).

Bilgilendirme: Bir sonraki makalede bir django projesi oluşturup nasıl çalıştığı hakkında bilgilendirme yapacağım.

DİPNOT: Makale yazmaya yeni başladım bazı kısımlarda yazım hataları olmuşsa affola mesaj atarsanız düzeltip tekrar yayınlamak boynumun borcudur. Umarım ülkemiz için güzel bir döküman çıkarabilirim şimdiden herkese teşekkürler :)


Yorumlar